Camping Delle Rose

se tilgængelighed

Mellem Liguriens bjerge og havet på Camping Delle Rose

Camping Delle Rose ligger i Isolabona, i Nervia-dalen i Ligurien, få kilometer fra strandene på Blomsterrivieraen. Mellem bjergene og havet finder du to swimmingpools, én for voksne og én for børn, samt en solterrasse, hvor du kan tørre efter en dukkert. I sommermånederne er der et underholdningsprogram, og længere inde på området finder du en bar, et pizzeria, en legeplads og købmandsbutikken Lorenas Butik. Kæledyr er velkomne, så din firbenede ven kan komme med på vandreture gennem dalen. I området ligger landsbyer som Dolceacqua, Bajardo og Apricale samt de små søer ved Rocchetta Nervina, som alle kan nås via vandre- og cykelstier fra parken. De, der gerne vil se landsbyerne, kan bare tage afsted til fods; bilen kan blive stående på sin plads.

  • Swimmingpool og småbørnsbassin
  • I bjergene ved Isolabona
  • Restaurant, bar og pizzeria
  • Organiserede udflugter
  • Traditionelle pizzaer
  • Friske rundstykker og lokale produkter
  • Flersproget underholdningsteam
  • Legeplads for børnene
  • Strand ved en sø 3 km væk
  • Købmandsbutik
  • Cykeludlejning
  • Vandring og cykling i området

Faciliteter og aktiviteter hos Camping Delle Rose

(Sports)aktiviteter

  • Cykeludlejning
  • Bordtennisbord

Aktiviteter i området

  • Dykning
  • Cykling
  • Kanosejlads
  • Klatresport
  • Tumlebane
  • Museer (<20 KM)
  • Mountainbiking
  • Paragliding
  • Maleriske landsbyer
  • Fisk
  • At gå
  • Vingård (<10 KM)
  • Suppen

Beliggenhed

  • Bjergområde

Børn og teenagere

  • Underholdning
  • Børneklub
  • Legeplads (udendørs)

Parkfaciliteter

  • Reception
  • Wi-fi i fællesområder (gratis)
  • Butik
  • Gratis parkering i nærheden af eller på parken

Swimmingpool

  • Udendørs pool
  • Pool til småbørn
  • Svømmesø

Talte sprog

  • Engelsk
  • Italiensk

Mad og drikke

  • Pizzeria
  • Bar / Bistro
  • Restaurant
Camping Delle Rose

Omgivelser

Gå en tur gennem det historiske Isolabona

Isolabona ligger lige ved siden af campingpladsen og er en af de smukkeste middelalderlandsbyer i Val Nervia. Gå gennem de smalle gyder, oplev gamle stenhuse, og besøg den historiske kirke i det kompakte centrum. Takket være den rolige atmosfære og beliggenheden ved floden er det et dejligt sted at slentre rundt i ro og mag. Afslut dit besøg på en terrasse, og nyd den autentiske liguriske stemning.

Smag olivenolien fra Val Nervia

Skråningerne omkring Isolabona er fulde af oliventræer af sorten Taggiasca, den variant, der giver ligurisk olivenolie sin milde, nøddeagtige smag. Hos lokale agriturismi i dalen kan du købe olie direkte fra producenten, ofte ledsaget af et stykke focaccia til smagsprøve. Den lille mølle i Dolceacqua kører på fuld kraft i olivensæsonen og tager imod besøgende; uden for sæsonen er butikken stadig åben. Tag en tom flaske med, og få den fyldt.


Tag en dukkert i naturlige bade

Rocchetta Nervina er et populært rejsemål for naturelskere takket være den klare Nervia-flod og de naturlige vandbassiner, der er dannet mellem klipperne. Via en vandresti når du frem til flere badesteder, hvor du kan køle af i det friske bjergvand på varme sommerdage. Tag en picnic med, og find et sted langs bredden, mens det rislende vand og de grønne omgivelser skaber en afslappet stemning. Ruten til badene går gennem en smuk dal med broer, skove og imponerende klippeformationer. Hvis du foretrækker at være aktiv, kan du også udforske området på en vandre- eller mountainbiketur. Takket være kombinationen af natur, ro og bademuligheder er Rocchetta Nervina en af de smukkeste udflugter i Val Nervia.

Slap af i de termiske bade i Pigna

Pigna ligger i kort afstand fra campingpladsen og er kendt for sine naturlige termiske kilder. I varmtvandsbassinerne kan du nyde mineralrigt kildevand, som i århundreder har været værdsat for sin afslappende virkning. Efter et besøg i termalbadene kan du gå en tur gennem det stemningsfulde historiske centrum, hvor smalle gader, gamle stenhuse og hyggelige pladser minder om landsbyens middelalderlige fortid. Sæt dig på en terrasse og nyd en espresso, eller smag en typisk ligurisk ret på en af de lokale restauranter. Takket være kombinationen af wellness, kultur og den smukke beliggenhed i den grønne Val Nervia er Pigna et ideelt rejsemål for en afslappende dag i din ferie.

Praktiske oplysninger

Park har en score på 6.4

41 anmeldelser

  • 15
  • 5
  • 5
  • 6
  • 10
  • 14 Sep 2026

    En rigtig hyggelig og dejlig campingplads. Personalet virkede lidt udmattet efter den travle sommer, men ellers er det helt fantastisk! Især i betragtning af beliggenheden.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Heel gezellige en fijne camping. Personeel leek een beetje uitgeblust van de drukke zomer, maar verder is het top! Zeker gezien locatie ook.

    Anmeldelse fra Google
  • 12 Sep 2026

    En absolut positiv oplevelse. Campingpladsen er meget smuk, velplejet ned til mindste detalje, med en fremragende indretning af fællesarealerne og pladserne. Pladsen til teltet var virkelig praktisk, med hække til at adskille de forskellige pladser. Svømmebassinet er lille, men meget hyggeligt, og toiletterne er altid rene, lyse og moderne. … Personalet var venligt og professionelt. Den eneste ulempe var efter min mening den lidt små parkeringsplads. Beliggenheden er fremragende, på en bakke, 10 minutter fra havet og få minutter fra landsbyer, som absolut er et besøg værd. Vi vender tilbage, og jeg kan varmt anbefale stedet.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Esperienza assolutamente positiva. Il campeggio è molto bello, curato in ogni dettaglio, con un'ottima organizzazione degli spazi comuni e delle piazzole. Il posto per la tenda era decisamente comodo, con le siepi per dividere le varie piazzole. Piscina piccola ma molto carina, bagni sempre puliti, luminosi e moderni. Il personale è stato gentile e professionale. Unica pecca secondo me il parcheggio un po' piccolo. La posizione è ottima, in collina, a 10 minuti dal mare e a pochi minuti da borghi assolutamente da visitare.Ci torneremo e lo consiglio assolutamente.

    Anmeldelse fra Google
  • 09 Sep 2026

    For tre dage siden var jeg i svømmehallen... Desværre var oplevelsen i restauranten virkelig dårlig, især på grund af personalets totale mangel på organisation og professionalisme.
    Restauranten var slet ikke fyldt, ligesom svømmehallen heller ikke var det, og alligevel sad vi der i 30 minutter og ventede på menukortet, som først blev bragt til … os, efter at vi havde bedt om det. Det endnu mere absurde er, at selv efter at vi endelig havde bestilt og modtaget vores to sandwich, blev bordet aldrig dækket: ingen servietter, ingenting overhovedet. Da jeg skulle betale ved kassen, sagde den unge mand, der arbejdede sammen med hende i restauranten, noget til hende, og hun svarede ham på en meget uhøflig måde foran gæsterne. Jeg mener, at visse former for opførsel og diskussioner blandt personalet bør holdes ude af syne for gæsterne.
    En anden temmelig ubehagelig episode: servitricen meddelte køkkenet, at en gæst ønskede at skifte desserten, og den person, hun meddelte det til, begyndte at råbe og sagde, at hun da ikke kunne smide maden i skraldespanden. Jeg kan sagtens forstå, at en ændring af bestillingen kan skabe problemer, men det er uacceptabelt at råbe på den måde foran alle gæsterne.
    Jeg forstår udmærket, at det er en restaurant ved en svømmehal, og at man ikke kan forvente service som på en stjernerestaurant, men der bør altid være et minimum af organisation, høflighed og professionalisme i restaurationsbranchen.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Tre giorno fa sono stata in piscina...Purtroppo l’esperienza è stata davvero negativa al ristorante, soprattutto per la totale mancanza di organizzazione e professionalità del personale.
    Il ristorante non era assolutamente pieno come non lo era la piscina, eppure siamo rimaste sedute 30 minuti ad aspettare il menu, che ci è stato portato solamente dopo averlo richiesto. La cosa ancora più assurda è che, anche dopo aver finalmente ordinato e ricevuto i nostri due panini, il tavolo non è mai stato apparecchiato: nessun tovagliolo, niente di niente. Durante il pagamento, mentre ero alla cassa, il ragazzo che lavorava con lei in sala le ha detto qualcosa e lei gli ha risposto in maniera molto sgarbata davanti ai clienti. Credo che certi atteggiamenti e discussioni tra il personale dovrebbero rimanere fuori dalla vista della clientela.
    Un altro episodio piuttosto spiacevole: la cameriera ha comunicato alla cucina che una cliente voleva cambiare il dolce e la persona a cui l'ha comunicato, ha iniziato a gridare dicendo che non poteva certo buttare il cibo nella spazzatura. Posso capire perfettamente che un cambio di ordinazione possa creare un problema, ma non è accettabile urlare in questo modo davanti a tutti i clienti.
    Capisco perfettamente che si tratti del ristorante di una piscina e che non si possa pretendere il servizio di un ristorante stellato, ma un minimo di organizzazione, educazione e professionalità nella ristorazione dovrebbe esserci sempre.

    Anmeldelse fra Google
  • 06 Sep 2026

    Selvom selve campingpladsen er dejlig, er servicen og ledelsen en ren katastrofe. Personalet – for det meste umotiverede teenagere – opfører sig konsekvent respektløst og fjendtligt over for familier.
    ​Den generelle stemning er uprofessionel og stressende:
    ​Forstyrrelser og sikkerhed: Støj fra baren sent om aftenen er et stort problem. Vi … var endda vidne til en højlydt skænderi mellem kokken og en anden mand i baren foran små børn, som eskalerede, indtil politiet blev tilkaldt.
    ​Dårlig ledelse af svømmebassinet: Livredderen smider rutinemæssigt gæster ud kl. 18.50 og nægter dem adgang, selvom de officielle åbningstider angiver, at bassinet er åbent indtil kl. 19.00.
    ​Ugæstfri politikker: Gæsterne tvinges til at betale for drikkevarer i baren, så snart de sætter sig ned, hvilket skaber en uvelkommen atmosfære af mistillid.
    ​Det er yderst skuffende at se en så dejlig beliggenhed ødelagt af elendig service. Vi kommer bestemt ikke tilbage.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    While the campsite grounds themselves are lovely, the service and management are an absolute disaster. The staff—mostly unmotivated teenagers—are consistently disrespectful and hostile toward families.
    ​The overall atmosphere is unprofessional and stressful:
    ​Disturbances & Safety: Late-night noise from the bar is a major issue. We even witnessed a screaming match between the chef and another man at the bar in front of young children, which escalated until the police were called.
    ​Pool Mismanagement: The lifeguard routinely kicks guests out at 6:50 PM, refusing entry despite official posted hours stating the pool is open until 7:00 PM.
    ​Inhospitable Policies: Guests are forced to pay for drinks at the bar immediately upon sitting down, creating an unwelcome atmosphere of distrust.
    ​It is extremely disappointing to see such a nice location ruined by deplorable service. We will definitely not be returning.

    Anmeldelse fra Google
  • 06 Sep 2026

    Jeg følte mig snydt. Jeg havde reserveret to overnatninger, men havde meddelt, at jeg kun ville blive én nat, men jeg blev alligevel opkrævet for to overnatninger.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Ik voelde mij bedrogen. Had gereserveerd voor 2 nachten, maar op laten weten dat ik slechts 1 nacht zou blijven, maar er werden mij toch 2 nachten aangerekend.

    Anmeldelse fra Google
  • 04 Sep 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
1 / 7

Ofte stillede spørgsmål om Camping Delle Rose

  1. Hvad er tiderne for check-in og check-out for Camping Delle Rose?
    Check-in hos Camping Delle Rose kan ske mellem 14:00 og 20:00. Check-out skal ske før 10:00.
  2. Er Camping Delle Rose åben hele året?
    Ja, Camping Delle Rose er åben hele året.
  3. Er der en restaurant ved Camping Delle Rose?
    Ja, der er pizzeria og restaurant ved Camping Delle Rose. Derudover tilbyder parken bar / Bistro.
  4. Er der en swimmingpool ved Camping Delle Rose?
    I parken finder du udendørs pool, pool til småbørn og svømmesø.
  5. Er der wi-fi ved Camping Delle Rose?
    Parken har gratis wi-fi i fællesområder.
  6. Er der en campingbutik ved Camping Delle Rose?
    Ja, hos Camping Delle Rose finder du butik.
  7. Er der et underholdningsteam hos Camping Delle Rose?
    Ja, der er underholdning hos Camping Delle Rose.
  8. Er der cykeludlejning hos Camping Delle Rose?
    Ja, hos Camping Delle Rose finder du cykeludlejning.

Alle indkvarteringer af Camping Delle Rose

Tilføjet indkvartinger til dine favoritter Gå til favoritter