Sandaya Etruria

se tilgængelighed

Mellem fyrreskov og hav i Toscana; Camping Etruria

Camping Etruria ligger i en udstrakt fyrreskov ved den toscanske kyst, i kort gåafstand fra Middelhavet. Parken har en rolig, grøn beliggenhed, mens strand og vand altid er tæt på. Om dagen går du let gennem klitterne til havet eller søger afkøling i swimmingpoolen. Imens leves livet mellem skyggefulde stier, lyden af cikader og duften af fyrretræer. Et sted hvor det at være udendørs føles naturligt, og tempoet automatisk sænkes.

  • Direkte adgang til havet
  • Børneklubber og aktiviteter
  • Stort vandland med lagune og vandrutsjebaner
  • Tog fra vandlandet til stranden
  • Hundeluftningsområde og hundebruser
  • Cykeludlejning
  • Købmand, slagter og minimarked
  • Beachvolley, fodbold og bordtennis
  • Strandbar på privat strand
  • Flere grillområder
  • Restaurant, bar, crêperie, pizzeria og take-away
  • Opladningspunkt til elbiler

Faciliteter og aktiviteter hos Sandaya Etruria

(Sports)aktiviteter

  • Fitnesscenter
  • Cykeludlejning
  • Personlig træner
  • Sportsplads
  • Bordtennisbord
  • Fodboldbane
  • Volleyballbane
  • Sandstrand

Aktiviteter i området

  • Dykning
  • Cykling
  • Kanosejlads
  • Kitesurfing
  • Mountainbiking
  • Ridning
  • Maleriske landsbyer
  • Fisk
  • At gå
  • Suppen

Beliggenhed

  • Ved havet

Børn og teenagere

  • Underholdning
  • Mini-diskotek
  • Børneklub
  • Legeplads (udendørs)
  • Hoppeborg

Parkfaciliteter

  • Reception
  • Område til hundeluftning
  • Morgenmadsservice
  • Ladestation til elbiler
  • Supermarked
  • Wi-fi i fællesområder (gratis)
  • Gratis parkering i nærheden af eller på parken

Swimmingpool

  • Udendørs pool
  • Subtropisk svømmeparadis
  • Vandrutschebane
  • Pool til småbørn

Talte sprog

  • Engelsk
  • Italiensk

Mad og drikke

  • Bar / Bistro
  • Isbutik
  • Takeaway
  • Restaurant

Udbyder

  • Sandaya
Sandaya Etruria

Omgivelser

Vandring i Toscana, Italien
To personer padler på et paddleboard i havet nær Marina di Castagneto Carducci, Toscana, Italien.
Mountainbike i skoven

Slap af på stranden ved den toscanske kyst

Fra campingpladsen går du direkte til stranden ved Marina di Castagneto Carducci. En bred kystlinje med sand, klitter og klart vand. Lidt længere væk ligger steder som San Vincenzo og Marina di Bibbona, hvor du kan gå en tur langs promenaden eller slå dig ned på en terrasse. Om dagen skifter du mellem strand og hav, mens du undervejs får noget at spise eller drikke ved kysten.

Luftfoto af en malerisk by nær Marina di Castagneto Carducci omgivet af bjerge og grønne områder i Toscana.
Aftenstemning på en smal gade i nærheden af Marina di Castagneto Carducci med folk, der hygger sig.

Besøg de maleriske landsbyer i området

I området ligger der flere toscanske landsbyer som Castagneto Carducci og Bolgheri. Smalle gader, små torve og udsigt over bakkerne. I Bolgheri kører du ind i landsbyen ad en lang allé med cypresser. Undervejs kommer du forbi vingårde og små restauranter, hvor lokale retter står på menuen. Tag dig tid til at gå rundt og stoppe et sted.


Vandretur og cykling langs kysten & naturparker

Langs kysten ligger der flere naturområder, hvor du kan vandre og cykle. Naturparken Rimigliano ligger tæt på og strækker sig direkte langs havet. Her går du mellem pinjetræer, klitter og åbne strandstrækninger. Længere inde i landet finder du områder som Bolgheri og Montioni, med ruter gennem skove og bakker. Undervejs møder du sjældent bebyggelse, og det er især naturen, der præger omgivelserne. Stierne er velegnede til både korte gåture og længere ture. Kombinationen af skov og kyst giver en ny oplevelse hver gang. Tag vand med og tag gode sko på, for nogle ruter går let opad og nedad.

Oplev rutsjebaner og vandsport

Cavallino Matto, en forlystelsespark med rutsjebaner, vandattraktioner og shows, ligger omkring 2 kilometer væk. Det er et sted, hvor du nemt kan tilbringe en hel dag. For dem, der foretrækker det lidt mere roligt, er der flere kystbyer i nærheden, hvor du kan svømme, cykle eller leje en båd. I San Vincenzo finder du en havn og muligheder for vandsport. Også Cecina og Vada er inden for rækkevidde for en dagsudflugt. Her veksler strande, små butikker og lokale markeder. I området kan du også cykle langs kysten eller ind i landet. Afstandene er overskuelige, så du kan nemt kombinere flere steder på én dag.

Praktiske oplysninger

grundplan

Park har en score på 8.1

169 anmeldelser

  • 82
  • 48
  • 16
  • 8
  • 15

Summary created out of 169 reviews

Parken ligger smukt i en skyggefuld fyrreskov lige ved havet, med rummelige pladser og en bred sandstrand. Gæsterne sætter pris på renligheden, det venlige underholdningsteam og restauranterne med pizzaer til overkommelige priser. Svømmebassinet med rutsjebaner er populært blandt familier. Vigtige punkter, man bør være opmærksom på, er det vedvarende myreproblem (myrepulver er uundværligt), begrænset wifi-dækning, manglende sæbe i sanitetsfaciliteterne samt prisstigninger siden Sandayas overtagelse.

  • 24 Aug 2026

    De sidste 13 år har været fantastiske, men noget synes at have ændret sig i 2026. Kort sagt: Glansen er væk.

    Glamping-teltene (!) falder fra hinanden: køkkenudstyret ser ud, som om det stammer fra et udsalg, vasken kan ikke længere bruges til opvask, fordi afløbsproppen ikke passer (en høflig henvendelse til kundeservice blev aldrig besvaret), vandhanen på badeværelset er fuldstændig tilkalkaet og sprøjter vand i alle retninger, de nye træplanker på gulvet i det gamle, forfaldne brusebad (alle hylderne mangler allerede, men hullerne sidder stadig i væggen) er ekstremt uhygiejniske, køleskabets pakning lækker og tætner ikke ordentligt eller køler effektivt (det har vi selv ordnet), lyset på badeværelset var så svagt, at man ikke engang kunne se sine egne tænder (har vi i mellemtiden selv ordnet), ... .

    Kort sagt: Nogen er nødt til at gennemgå det hele og ordne mange vigtige små detaljer, der gør hele forskellen.

    Vi har haft nogle fantastiske år der, men planlægger desværre at flytte videre, fordi vores forventninger til et simpelt (!) glamping-telt er højere.

    Det er virkelig en skam, og ud fra min erfaring kan jeg absolut ikke anbefale det længere. Jeg har sænket min bedømmelse fra ***** til *.

    Vores telt: 1281.

    Da jeg regner med at få et svar på min *. Vær venlig at undlade KI-genereret vrøvl – bare rigtige handlinger. Få det ordnet.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    The last 13 years were great, but something has changed in 2026. The shine is gone.

    We know Etruria is low-budget glamping and we don’t expect luxury. But glamping should still mean a certain level of comfort, functionality and care.

    Our tent (1281) tells the story: calcified faucet spraying everywhere, dilapidated shower with unhygienic wooden floor repairs, leaking fridge gasket, barely usable bathroom light, poor kitchen equipment and a sink that can’t properly be used for washing dishes. Some things we fixed ourselves; others remained unresolved despite reporting them.

    The frustrating part: these are small, easily fixable things. Someone simply needs to walk through the tents, notice them and take care of them. That alone would make a huge difference.

    Meanwhile, we received a warning for parking in an apparently unloading-only area that wasn’t clearly marked and is regularly used by other cars. We moved ours. Simple. If only fixing the tents worked the same way.

    This place could still be great with a little more attention and care.

    Rating changed from ***** to *.

    And please: no AI-generated PR response. Just fix it.

    Anmeldelse fra Google
  • 23 Aug 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
  • 22 Aug 2026

    Netop hjemvendt fra Camping Etruria i Marina di Castagneto Carducci (LI)
    – en perfekt campingplads med store og små pladser til telte eller autocampere, alt sammen under træerne i den enorme fyrreskov. Mellem stranden (udstyret med alt) med udsigt til øen Capraia og øen Elba, den lille plads med restaurant, pizzeria, slagter, frugt- og grøntforhandler og basar samt svømmebassinerne kører man med det lille tog, og så går det op for en, at campingpladsen er gigantisk! En særlig ros til det lave bassin med rutsjebaner, gummipøle og vandlege, hvor vi havde det sjovt i fem timer sammen med både voksne og børn, selv helt små på få måneder!
    Det eneste råd: Der er meget få italienere, så sørg for at genopfriske dit engelsk.
    Campingpladsens karakter: 9,5 – velegnet til alle fra 0 til 80 år!

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Di ritorno dal Camping Etruria di Marina di Castagneto Carducci (LI)
    Camping perfetto, piazzole grandi o piccole, tende o camper, tutti sotto gli alberi dell'immensa pineta. Tra la spiaggia (attrezzata di tutto) con di fronte l'isola di Capraia e l'isola d'Elba, la piazzetta con ristorante pizzeria macelleria fruttivendolo e bazar e le piscine, si va con il trenino e allora ti rendi conto che il Camping è gigantesco! Un apprezzamento speciale per la piscina bassa con scivoli, isole gommose e giochi d'acqua dove ci siamo divertiti per cinque ore insieme ad adulti e bambini anche di pochi mesi!
    L'unico consiglio: di italiani pochissimi quindi ripassate bene l'inglese.
    Camping voto 9,5 adatto da zero a 80 anni!

    Anmeldelse fra Google
  • 21 Aug 2026

    Sidste år boede vi på et fantastisk sted! Kun få meter fra den smukke strand med strandbar. I efteråret bookede vi straks igen til den kommende sommer – vi kan næsten ikke vente! 💛 Husk at tage myggespray med!

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Vorig jaar op een prachtige plek gestaan! Op een paar meter van het prachtige strand inclusief strandbar. Afgelopen najaar gelijk weer geboekt voor aankomende zomer, we kunnen niet wachten! 💛 Neem wel mierenspray mee!

    Update:
    De sanitaire voorzieningen zijn echt ondermaats. Tevens zijn bijvoorbeeld te kapotte elementen in het zwembad na een jaar nog steeds niet opgelost.

    Anmeldelse fra Google
  • 19 Aug 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
  • 18 Aug 2026

    Très chouette camping. Calme, propre avec mer à 5 mn à pied.

    Anmeldelse fra Google
1 / 29

Ofte stillede spørgsmål om Sandaya Etruria

  1. Hvad er tiderne for check-in og check-out for Sandaya Etruria?
    Check-in hos Sandaya Etruria starter kl. 17:00. Check-out skal ske før 11:00.
  2. Er Sandaya Etruria åben hele året?
    Nej, Sandaya Etruria er åben fra 2 maj til 19 oktober.
  3. Er der en restaurant ved Sandaya Etruria?
    Ja, der er restaurant ved Sandaya Etruria. Derudover tilbyder parken bar / Bistro og enkelt takeaway.
  4. Er der en swimmingpool ved Sandaya Etruria?
    I parken finder du udendørs pool, subtropisk svømmeparadis og pool til småbørn. Der er en vandrutsjebane til rådighed for ekstra sjov.
  5. Er der wi-fi ved Sandaya Etruria?
    Parken har gratis wi-fi i fællesområder.
  6. Er der en campingbutik ved Sandaya Etruria?
    Ja, hos Sandaya Etruria finder du supermarked.
  7. Er der et underholdningsteam hos Sandaya Etruria?
    Ja, der er underholdning hos Sandaya Etruria. Desuden har parken mini-diskotek.
  8. Kan jeg oplade min elbil hos Sandaya Etruria?
    Ja, hos Sandaya Etruria finder du ladestation til elbiler.
  9. Er der cykeludlejning hos Sandaya Etruria?
    Ja, hos Sandaya Etruria finder du cykeludlejning.

Alle indkvarteringer af Sandaya Etruria

Tilføjet indkvartinger til dine favoritter Gå til favoritter