Camping Valkanela

se tilgængelighed

Oplev din drømmeferie på Camping Valkanela i Istrien

Planlæg dit glampingeventyr til Camping Valkanela, som ligger ved en rolig bugt mellem Funtana og Vrsar. Nyd en tre kilometer lang stenstrand med Blå Flag-certificering og en ny pool med bar og restaurant. Uanset om du vil slappe af under fyrretræerne eller være aktiv med tennis, minigolf eller vandsport, tilbyder denne campingplads det hele. Med luksuriøse overnatningsmuligheder og en smuk udsigt over Vrsar og de omkringliggende øer, er Camping Valkanela den perfekte destination for din næste ferie.

  • 3 swimmingpools
  • Direkte ved havet
  • Vandsportsaktiviteter
  • Engelsksproget miniklub (i højsæsonen)
  • (Vand)cykeludlejning
  • Trampolin og legepladser
  • Minigolfbane
  • Wipe-Out bane
  • Diverse spisesteder
  • Sandstrand ved campingpladsen
  • 3 km lang stenstrand
  • Direkte ved bugten
  • Stort swimmingpool
  • Fire tennisbaner
  • Båd- & robådudlejning

Faciliteter og aktiviteter hos Camping Valkanela

(Sports)aktiviteter

  • Bådudlejning
  • Cykeludlejning
  • Udlejning af kano/kajak
  • Minigolf
  • Bordtennisbord
  • Tennisbane
  • Volleyballbane
  • Udlejning af vandcykler
  • Sandstrand

Aktiviteter i området

  • Cykling
  • Kanosejlads
  • Museer (<10 KM)
  • Maleriske landsbyer
  • At gå
  • Vingård

Beliggenhed

  • Ved havet

Børn og teenagere

  • Underholdning
  • Børneklub
  • Legeplads (udendørs)

Parkfaciliteter

  • Supermarked
  • Wi-fi i fællesområder (gratis)
  • Gratis parkering i nærheden af eller på parken

Swimmingpool

  • Udendørs pool
  • Pool til småbørn

Talte sprog

  • Engelsk

Mad og drikke

  • Bar / Bistro
  • Snackbar
  • Restaurant

Udbyder

  • Easyatent
Camping Valkanela

Omgivelser

Udsigt over vandet ved en feriepark med glamping-indkvartering, omgivet af træer i solnedgangslys.
Brostensbelagt gade i feriepark med glamping, omgivet af gamle stenhuse og frodige planter.
Billede af en hyggelig kystby med både, farverige bygninger, grønne træer og en kirketårn i baggrunden.

Fazana

Fazana, en pittoresk fiskerlandsby ved Adriaterhavskysten, er kendt for sin autentiske atmosfære og adgang til Brijuni-øerne. Gå en tur langs promenaden, smag lokale specialiteter på traditionelle taverner, og beundr de farverige både i havnen. Den nærliggende Brijuni Nationalpark byder på en unik kombination af natur og kultur, perfekt til en dagsudflugt. Fazanas afslappede stemning og smukke strande gør det til et ideelt sted at slappe af.

Udsigt over en charmerende by med glampingmuligheder og klassiske tegltage, omgivet af grønne områder.
Kystby med farverige huse og kirketårn ved havet, set ved solnedgang fra en feriepark med glamping.

Novigrad

Novigrad, en charmerende kystby i Istrien, kombinerer historisk charme med moderne flair. Slentr gennem de smalle gader med farverige huse og opdag lokale butikker og hyggelige caféer. Besøg Lapidarium Museum for et dyk ned i den rige historie, eller nyd frisk fisk og skaldyr på en af de mange restauranter ved havnen. Med sit krystalklare vand og livlige atmosfære er Novigrad et must-see rejsemål for enhver rejsende.


Vrsar

Vrsar, beliggende på den vestlige kyst af Istrien, er en idyllisk fiskerby med en rig historie og betagende udsigter. Gå op ad de snoede gader til den gamle bydel og besøg den historiske Sankt Martinus kirke for en panoramisk udsigt over øgruppen med 18 uberørte øer. Den livlige marina er Vrsars pulserende hjerte, hvor du kan nyde friskfangede fiskeretter på lokale restauranter, mens du ser ud over Adriaterhavet. For eventyrlystne byder Limfjorden, som ligger i kort afstand, på muligheder for kajaksejlads og udforskning af skjulte grotter. Med sin kombination af kultur, kulinariske oplevelser og naturlig skønhed er Vrsar en destination, du ikke må gå glip af på din rejse gennem Kroatien.

Porec

Porec, en af Istriens mest elskede kystbyer, byder på en perfekt blanding af historie, kultur og underholdning. Den gamle bymidte rummer den berømte Euphrasius-basilika, et UNESCO-verdensarvssted med smukke mosaikker. Gå en tur gennem Decumanus-gaden og opdag et væld af butikker, caféer og gallerier. Om aftenen vågner byen til live med talrige barer og klubber, der sørger for et pulserende natteliv. For naturelskere er de nærliggende Baredine-grotten og Sijana-skoven ideelle steder at udforske. De krystalklare strande og det brede udvalg af vandsportsaktiviteter gør Porec til en alsidig destination, der både tilbyder afslapning og eventyr for enhver rejsende.

Praktiske oplysninger

grundplan

Park har en score på 8.7

309 anmeldelser

  • 207
  • 51
  • 23
  • 11
  • 17

Opsummering baseret på 309 anmeldelser

Camping Valkanela ligger smukt ved en bugt med krystalklart vand og tilbyder moderne, velholdte sanitære faciliteter, der hele tiden holdes rene. Gæsterne sætter pris på de rummelige pladser, svømmebassinerne og restauranterne samt det venlige personale. Der er dog jævnligt klager over de høje priser på mad, drikkevarer og ekstra tjenester på campingpladsen, og nogle gæster oplever støjgener fra musik og fester langt ud på natten. Der er også klager over trængsel i receptionen og lange ventetider ved indtjekningen.

  • 25 Sep 2026

    Imala sam predivan boravak u ovom hotelu! Soba je bila čista, udobna i lepo uređena, a osoblje veoma ljubazno i predusretljivo. Doručak je bio ukusan, a atmosfera prijatna i opuštena. Sve je bilo odlično organizovano i rado bih ponovo odsedala ovde!

    Anmeldelse fra Google
  • 25 Sep 2026

    Da vi fik nøglen i receptionen, fik vi ikke det hytte, der ifølge billedet skulle ligge tættere på havet. Desuden ligger campingpladserne meget tæt på hinanden, og det er en kæmpe campingplads.... Vi bad om den anden standardhytte. Billederne stemmer ikke overens med virkeligheden. Til gengæld lå denne hytte mere roligt. Hytten var beskidt, … pletter overalt, gammel, hundehår på væggene, og toilettet og sofaen var fulde af pletter, der var en muggen lugt, og gulvet var simpelthen brunt. Bruser havde også kun en lille varmtvandsbeholder, så vandet blev hurtigt koldt, og der var ingen ovn. Hytten blev hurtigt fugtig. Jeg gjorde selv rent, men bad receptionen om at gøre rent igen. Det skulle de gøre den næste dag, men der kom ingen. Jeg henvendte mig igen til receptionen. Rengøringspersonalet var vist kun inde i 10 minutter, for hundehårene sad stadig på toilettet. Der var kun smidt lidt blegemiddel i. Der var også gamle gryder til madlavning. Det var dog rart, at man kunne bestille ekstra håndklæder. Desuden er der en flot swimmingpool, men som om man ikke allerede betaler nok for hytten, koster liggestole 10 euro pr. person. Vil man have en parasol med, koster det 20 pr. person.....
    Havet ved campingpladsen er smukt og klart og pænt anlagt.
    Nogle af sanitetsfaciliteterne var beskidte, andre var fine.
    Maden på campingpladsen var middelmådig. Den hjemmelavede hamburger var alligevel bare fra fryseren. Der var også meget, der var spist op.
    Der køres hurtigt på el-scootere. Der var også høj musik fra campinggæster en nat, og der blev beskåret foran vores hytte hele dagen i to dage fra kl. 8. Hvorfor kan dette ikke foregå uden for sæsonen? Der var heller ikke meget udvalg af friske brød om morgenen.
    På grund af de mange ulemper kommer vi ikke tilbage hertil. Højst til regionen, for Kroatien og havet ved Vrsar var meget smukt – en anden, mindre overfyldt campingplads, der er bedre organiseret og ren. For hundeejere har hundene dog det sjovt som aldrig før. De må bade på bestemte steder i havet, og der er hundeduscher. Der er også mange hunde på campingpladsen.
    Fancita-restauranten i Vrsar kan anbefales til et måltid.

    dette er en oversættelse, klik her for at se originalen

    Toen we de sleutel bij de receptie kregen hadden we geen huisje dat volgens de foto dichter bij de zee zou zijn. Ook zijn de campingplaatsen erg dicht op elkaar ook is het een mega massale camping.... gevraagd voor het andere standaard huisje. Foto's komen niet overeen met werkelijkheid. Wel lag dit huisje rustiger. Huisje was vies, overal vlekken, oud, hondenharen op de muren en de wc en de bank vol vlekken, muffe geur, vloer gewoon bruin. Douche had ook maar kleine boiler dus sneller koud en geen oven. Huisje snel vochtig. Zelf gepoetst maar receptie gevraagd of ze nogmaals wilde poetsen. Dit zouden ze de volgende dag doen, niemand is geweest. Wederom na receptie. Poetser zijn denk ik 10 min binnen geweest want de hondenharen zaten nog steeds op de wc. Alleen wat bleek erin gegooid. Ook oude pannen om te koken. Wat wel fijn was dat je handdoeken kon bijbestellen. Verder is het een mooi zwembad maar als je al niet genoeg voor het huisje betaald kosten ligbedjes per persoon 10 euro. Wil je er nog een parasol bij dan 20 p.p.....
    De zee bij de camping is mooi en helder en mooi aangelegd.
    Sommig sanitair vies en andere prima.
    Eten op camping matig. Home made hamburger, was toch gewoon uit de vriezer. Ook was er veel op.
    Er word hard met e steps gereden. Ook was er 1 nacht door campinggasten luide muziek en werd er 2 dagen lang de hele dag vanaf 8u gesnoeid voor je huisje, waarom kan dit niet buiten het seizoen? Verse broodjes ook niet veel keuze ochtend.
    Aangezien de vele minpunten zullen wij hier niet meer terugkomen. Hoogstens naar de streek want kroatie en de zee bij vsrar was heel mooi, een andere minder massale camping die beter op orde is en schoon. Voor hondenbaasjes hebben de honden wel de tijd van hun leven. Ze mogen op plekken in de zee en honden douches. Ook veel honden op de camping.
    Fancita restaurany vrsar is aan te raden om te gaan eten.

    Anmeldelse fra Google
  • 23 Sep 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
  • 22 Sep 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
  • 21 Sep 2026

    Super kemping pod względem czystości, organizacji. Super zachody słońca, blisko do miasta

    Anmeldelse fra Google
  • 20 Sep 2026

    -

    Anmeldelse fra Google
1 / 52

Ofte stillede spørgsmål om Camping Valkanela

  1. Hvad kan man lave i området?

    Kun 2,5 km væk ligger Vrsar, hvor du kan nyde friske fiskeretter og lokal olivenolie. 8 km derfra finder du Porec, som er kendt for Euphrasius-basilikaen og de levende gader. For naturelskere er Limfjord-reservatet, 10 km væk, perfekt til kajaksejlads og fuglekiggeri. Cykelruter gennem de omkringliggende vinmarker og oliventræer giver en aktiv måde at udforske regionen på. Derudover er der lokale markeder og festivaler, hvor du får et indblik i den istriske kultur.

  2. Hvad er tiderne for check-in og check-out for Camping Valkanela?
    Check-in hos Camping Valkanela starter kl. 16:00. Check-out skal ske før 10:00.
  3. Er Camping Valkanela åben hele året?
    Nej, Camping Valkanela er åben fra 19 april til 28 september.
  4. Er der en restaurant ved Camping Valkanela?
    Ja, der er restaurant ved Camping Valkanela. Derudover tilbyder parken bar / Bistro og snackbar.
  5. Er der en swimmingpool ved Camping Valkanela?
    I parken finder du udendørs pool og pool til småbørn.
  6. Er der wi-fi ved Camping Valkanela?
    Parken har gratis wi-fi i fællesområder.
  7. Er der en campingbutik ved Camping Valkanela?
    Ja, hos Camping Valkanela finder du supermarked.
  8. Er der et underholdningsteam hos Camping Valkanela?
    Ja, der er underholdning hos Camping Valkanela.
  9. Er der cykeludlejning hos Camping Valkanela?
    Ja, hos Camping Valkanela finder du cykeludlejning.

Alle indkvarteringer af Camping Valkanela

Tilføjet indkvartinger til dine favoritter Gå til favoritter